Категорија: ‘Најново’

Одличен почеток на концертниот сериал кој синоќа го приреди Каролина

Новиот албум на Каролина ги израдува фановите, кои деновиве со душа го чекаа да дојде и нејзиниот настап во Македонската опера и балет. Извонреден почеток на концертниот сериал приреди Каролина. Со воодушевување публиката уживаше во новите песни од албумот извор кои Каролина со премногу емоции и чувста им ги пренесе. Таа синоќа, едноставно блескаше со […]

Mанифестaција посветена на културното наследство на УНЕСКО, мартинките, ќе се одржи во Скопје

Традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2018“ на која ќе бидат изложени рачно изработени мартинки од Македонија, Бугарија и Романија ќе биде отворена на 26 февруари во 10 часот на првиот кат во трговскиот центар „Рамстор мол“ во Скопје. Организатор на настанот е Центарот за научно истражување и промоција на културата „Хаемус“ и е дел од […]

Со помош на овој тест погледнете што ви претстои во животот

Ако сте љубопитни и на некој начин сакате да откриете што ве очекува во вашиот живот, со овој тест можете лесно да дознаете. Прашања: 1. Замислете го следново: шетате по една патче. Во еден момент патчето се раздвојува: на едната страна води кон ливада со шарени цветови, а другото патче води кoн сенчести и посвежи места. […]

Имате мувла по ѕидовите? Испрскајте со ова средство и заборавете на овој проблем

Главната состојка во овој домашен рецепт, е масло од чајно дрво! Пред да ви покажеме како да го приготвите и примените овој рецепт треба да ви објасниме некои работи за маслото од чајно дрво. Ова масло се користи со векови од Абориџините. Тоа е добиено од лисјата на Мелалеука алтернифолиа – австралиско растение. Ова растение […]

Таневски: Душата добро памти како е некого да посакуваш, а да го немаш …

Автор: Драган Таневски Не го мешајте женското достоинство со ароганција. Жената треба да изгледа недостижно. Тоа и е во гените. Да ве натера да ја посакувате. Да не ви дава сон. Да ви гори нешто во утробата при самата помисла на неа. Да умирате по неа. За конечно, кога ќе ви дозволи да ја освоите, […]