Категорија: ‘Време за себе’

Мајка кон мажената ќерка: „Никогаш не ги заборавај другарките”

2drugarki

Во еден топол летен ден, млада жена која неодамна била омажена, отишла да ја види мајка си. Откако се виделе, мајка и седнала на фотелјата и пиејќи чај, почнала да и ја раскажува приказна за животот, бракот и одговорностите на луѓето во врска. Мајката откако ја погледнала својата млада ќерка во очите и рекла: „Никогаш не ги заборавај […]

Што да правите после секс?

sex2

За тоа што да се прави пред секс, има напишано илјадници книги. Но, што правите после секс? Едноставно досадно си лежите, додека заспивате? Ви нудиме нешто поинакво, освен што сте задремале. Шепотење на зборови По слабеењето на страста вие се наоѓате во една чудна интимна ситуација. Во овие моменти можете да си кажете нешта кои […]

Како да ја намалите половината за една недела

diet

Која жена не би сакала да го има убава фигура во облик на песочен часовник? Тоа значи тенка половина, но постигнувањето не е толку лесно. Погледнете неколку корисни совети: 1. Променете го режимот на исхрана. Јадете цели зрна со овошје и зеленчук. Ова ќе помогне да се намали количината на консумирани масти. Целите зрна се […]

Луѓето кои не можат да спијат, всушност поседуваат исклучително развиен ум

spienje2

Не можеш да заспиваш лесно? Се вртиш во кревет? Се будип често? Мислиш дека е поради стресот? Не. Поради мозокот e. Бидејќи работи на поголеми брзини отколку кај останатите луѓе … 1. Мислиш за многу работи истовремено. 2. Континуирано раѓаш нови идеи. 3. Колку повеќе мислиш толку … повеќе мислиш.

(Не) вистини за витамин Ц

vitaminc

Нема попопуларен лек од витамин Ц. Дали навистина е лек сеприсутниот витамин или уште е мода во медицината? Легендите за овој витамин датираат од далечни времиња, кога морнарите страдале од непцата што крварат (скорбут), бидејќи при долгите патувања немале под рака овошје како извор на витамин Ц. Тој ги зајакнува крвните садови и го намалува […]