Категорија: ‘совети за исхрана’

Како да ги направите највкусните домашни фурнарини

Направивте одлично мезе или вкусен прелив и сега само ви фали нешто за грицкање. Ништо подобро од фурнарини. Состојки 260 г брашно 60 г пченкарно брашно 80 мл масло за готвење 160 мл вода (млака) 1 јајце 1 лажичка сол 1/2 лажичка шеќер 1/2 кесичка сув квасец малку сусам, сол, црвен пипер, ким (за посипување)

Што да јадеме според хороскопскиот знак, за да бидеме здрави

Хороскопскиот знак може да даде насока за многу активности, а како што знаеме, според знакот може да се утврди кој скапоцен камен да го носиме, која боја и слично. Покрај нив, сепак можеме ако сакаме да ја промениме исхраната, да посветиме внимание на она што можеме и не можеме да јадеме. Зошто за некои знаци […]

Може ли да се отруеме ако комбинираме млеко и риба?

Бидејќи и двете хранива се богат извор на протеини, можно е при нивната истовремена потрошувачка во телото да се евоцираат повеќенасочни биохемиски процеси, кои си попречуваат еден на друг. Затоа, понекогаш се можни непријатни последици, велат од komentar.mk. Другата можна причина за несаканиот ефект е поврзана со ризикот од акумулација на бактерии во рибата во […]

Дали јајцата се штетни за исхрана?

Јајцата се меѓу најчесто дискутираните храни во светот на исхраната. Пред извесно време тие се сметаа за непријател поради нивната содржина на холестерол. Големото кафено јајце има околу 185 мг. холестерол. Упатствата за здрава исхрана препорачуваат намалување на холестеролот до 300 mg. или помалку на ден. Луѓето мислат дека јајцата даваат премногу холестерол. Мастите застапени […]

Со сок од спанаќ победете го чирот

Спанаќот, содржи висока концентрација витамини А, Ц и К, фолна киселина, минерали како калциум и магнезиум, растителни влакна и бетакаротин. Растението исто така ги неутрализира слободните радикали – молекули кои го забрзуваат стареењето. Спанаќот се препорачува против рак, болести на срцето и крвоносниот систем, инфаркт, остеопороза. Полезен е за нервниот систем и видот. Сок од […]