Категорија: ‘Кариера’

Следниве 7 работи ги правиме подобро од мажите

Жените поседуваат некои уникатни способности кои мажите ги немаат. Еве во кои работи жените се подобри од мажите: Подобри се во одржувањето на хигиената: Новото истражување покажа дека бироата и канцелариите на мажите се пo-несредени во споредба со оние на дамите. На работните места на мажите има меѓу 10 и 20 отсто повеќе бактерии.

Најважните вежби доколку работите на компјутер

Веројатно сте со скрстени нозе, малку сте згрбавени напред, а ако работите на лаптоп и десната рака ви е протегната напред, за да го држите глувчето. Оваа неприродна поза во која поминуваме 8 часа од денот, излегува исклучително оптоварување на вратот и грбот. А тоа значи болка. Во почетокот поминува релативно брзо, но со времето сфаќањата […]

На кого личи малата Мелек? Погледнете како изгледаат нејзините вистински родители

Серијата „Се викав Мелек“ носи потресна судбина на едно малечко девојче кое е жртва на семејно насилство. Мелек досега се има појавено во повеќе серии и неколку реклами, а за улогата на Мелек таа веќе доби и награда на престижните филмски награди во Турција. Во прилог фотографии од вистинските родители на малата Мелек :

8 совети од жени кои имаат искуство во животот

Неверојатно е што можеме да најдеме во социјалните мрежи. Заедно со фотографиите, вестите и видеата кои секојдневно ги гледаме, понекогаш наидуваме на вредни животни разговори и совети дадени од вистински луѓе. Овој пат ви откриваме одговори од млади и искусни жени во Reddit кои живееле доволно за да го дадат својот надлежен совет. Па искористете […]

Средношколци се изборија за бронзениот медал во конкуренција од 16 тима од различни земји во Централна и Источна Европа

Средношколци од меѓународното училиште „Нова“ во Скопје изминатиот викенд учествуваа на натпреварот по општо знаење CEESA Knowledge Bowl кој се одржа во Белград, Србија и го освоија третото место. Тие се изборија за бронзениот медал во конкуренција од 16 тима од различни земји во Централна и Источна Европа. Станува збор за турнир каде од исклучително […]