Категорија: ‘Гастрономија’

Може ли да се отруеме ако комбинираме млеко и риба?

Бидејќи и двете хранива се богат извор на протеини, можно е при нивната истовремена потрошувачка во телото да се евоцираат повеќенасочни биохемиски процеси, кои си попречуваат еден на друг. Затоа, понекогаш се можни непријатни последици, велат од komentar.mk. Другата можна причина за несаканиот ефект е поврзана со ризикот од акумулација на бактерии во рибата во […]

Дали јајцата се штетни за исхрана?

Јајцата се меѓу најчесто дискутираните храни во светот на исхраната. Пред извесно време тие се сметаа за непријател поради нивната содржина на холестерол. Големото кафено јајце има околу 185 мг. холестерол. Упатствата за здрава исхрана препорачуваат намалување на холестеролот до 300 mg. или помалку на ден. Луѓето мислат дека јајцата даваат премногу холестерол. Мастите застапени […]

Со сок од спанаќ победете го чирот

Спанаќот, содржи висока концентрација витамини А, Ц и К, фолна киселина, минерали како калциум и магнезиум, растителни влакна и бетакаротин. Растението исто така ги неутрализира слободните радикали – молекули кои го забрзуваат стареењето. Спанаќот се препорачува против рак, болести на срцето и крвоносниот систем, инфаркт, остеопороза. Полезен е за нервниот систем и видот. Сок од […]

Како да направите посни и многу вкусни лепчиња приготвени со маслинки

Посни и многу вкусни лепчиња приготвени со маслинки и маслиново масло кои даваат извореден медитераснки шмек. Одличен рецепт од В.К, споделен на migusto. Леб/лепчиња со маслинки и маслиново масло Состојки: 600 г бело меко брашно 6 лажици маслиново масло 15 ливчиња свеж рузмарин 1 рамно наполнетолажиче сол 300 мл вода 2 лажички сув квасец 200 г […]

Исхрана со кисело млеко – 6 килограми за 7 дена

Следи една идеја за соборување на неколку килограми вишок со леснотија! Се практикува само една недела. Цело време за време на диетата добро е да пиете многу вода – задолжително минимум 2 литри. Еве ја диетата! Првите два дена се јаде кисело млеко и сурутка. Нема точно ограничување.