Категорија: ‘Гастрономија’

Проверен рецепт од пекар: како да направите превкусни кифлички

topkiteto

Оставете го квасецот со малку млако млеко и брашно, да нарасне. Штом нарасне, додадете млеко, масло и вода, и конечно – шеќерот, солта и брашното. Месете, додека се добие убаво меко тесто и потоа оставете го да нарасне. Нараснетото тесто поделете го на мали топчиња со иста големина, разплескајте го малку меѓу дланките и на […]

Што ве очекува, ако престанете да јадете месо

meso1

Да не јадеш месо е избор кој има свои позитивни и негативни страни, жешки следбеници и жешки непријатели. Нема да се обидуваме да ве убедуваме ниту во вегетаријанството, ниту кај месото. Но, еве што раскажува Џоан Салг Блејк, нутриционист од Бостонскиот универзитет за ефектот од прекинот на месото. Ќе изгубите неколку килограми

Како правилно да направите турско кафе

turskokafe

Турското кафе или како што се почесто го именуваме, македонско, е кофеински пијалак со кој на многумина им започнува денот. Кафето оригинално се готви во бакарно ѓезве, а млеко или крем, никогаш не се додаваат во вистинското турско кафе. Шеќер се додава по желба. Посебноста во приготвувањето е што шеќерот и кафето се ставаат во […]

Како да ги направите највкусните палачинки со меурчиња

palacinkimeurcinja

Палачинките со дупчиња не се „грешка“ или неуспешен краен резултат, напротив, за нив постои таен руски рецепт. За да ги добиете палачинките со дупчиња кои се топат во уста, потребни ви се следниве состојки: 1 шолја јогурт 1 јајце 1 шолја брашно 1/3 лажичка сода бикарбона 1 лажичка масло ½ шолја кисела вода 1 лажичка […]

Што се случува со вашето тело кога не јадете месо една година

meso1

Луѓето се откажуваат од сите новогодишни ветувања. Ако не знаете дали можете да го поминете викендот без неколку чаши пиво или мислите дека животот без чоколадо не вреди, друга опција е да се откажете од месото, пишува Independent. Не само што ќе дадете придонес за справување со климатските промени, но и ќе го подобрите вашето […]