Категорија: ‘Диети’

Како да ги направите највкусните домашни фурнарини

furnarini1

Направивте одлично мезе или вкусен прелив и сега само ви фали нешто за грицкање. Ништо подобро од фурнарини. Состојки 260 г брашно 60 г пченкарно брашно 80 мл масло за готвење 160 мл вода (млака) 1 јајце 1 лажичка сол 1/2 лажичка шеќер 1/2 кесичка сув квасец малку сусам, сол, црвен пипер, ким (за посипување)

Може ли да се отруеме ако комбинираме млеко и риба?

mleko

Бидејќи и двете хранива се богат извор на протеини, можно е при нивната истовремена потрошувачка во телото да се евоцираат повеќенасочни биохемиски процеси, кои си попречуваат еден на друг. Затоа, понекогаш се можни непријатни последици, велат од komentar.mk. Другата можна причина за несаканиот ефект е поврзана со ризикот од акумулација на бактерии во рибата во […]

Дали јајцата се штетни за исхрана?

jajcebelka

Јајцата се меѓу најчесто дискутираните храни во светот на исхраната. Пред извесно време тие се сметаа за непријател поради нивната содржина на холестерол. Големото кафено јајце има околу 185 мг. холестерол. Упатствата за здрава исхрана препорачуваат намалување на холестеролот до 300 mg. или помалку на ден. Луѓето мислат дека јајцата даваат премногу холестерол. Мастите застапени […]

Со сок од спанаќ победете го чирот

sokspanak

Спанаќот, содржи висока концентрација витамини А, Ц и К, фолна киселина, минерали како калциум и магнезиум, растителни влакна и бетакаротин. Растението исто така ги неутрализира слободните радикали – молекули кои го забрзуваат стареењето. Спанаќот се препорачува против рак, болести на срцето и крвоносниот систем, инфаркт, остеопороза. Полезен е за нервниот систем и видот. Сок од […]

Вежби за затегнување на задникот

vezbipijalok

Кога има сончеви периоди времето дозволува пешачење, трчање и активности на отворено. Но кога временските услови не дозволуваат тоа можете да го правите дома. Секој ден барем по половина час правете ја следната вежба: Дадете голем чекор со десната нога , спуштете ја левата коленица доле, а потоа тоа направете го и со левата. Така […]